Existuje několik druhů, které si navzájem dominují. Je spousta tvarů jako například hvězdice s výrůstky a nazývá se trnová koruna, hruška se žlutým a zeleným žebrováním se jmenuje pear bicolor, další mají tvar křídel a říká se jim andělská křídla, zmenšeniny klasické tykve nazýváme jack be little. Jiné, které vypadají jakoby měly klobouček se nazývají mini turban. Kačenky nebo labutěnky mají zahnutý krček, drobné bílé ploché a žebrované jsou baby boo. Je tu také nespočet různých tvarů a velikostí s bradavičnatým povrchem.
Okrasné dýně musí dostatečně uzrát.
Na podzim nejčastěji na přelomu září / říjen sklízíme okrasné dýně a tykve. Při sklizni musí být dostatečně uzrálé jinak by mohli začít plesnivět a zapáchat. Zda jsou dobře zralé poznáme podle popraskaného stonku a tvrdé slupky.
Po sklizni umístíme na teplé a mírně slunné místo, nebo zavěsíme do síťky.Podle potřeby otáčíme, aby zespodu nezačaly hnít. Na přímém slunci by mohly začít ztrácet barvu. Při dobré péči budou postupně vysychat a vydrží nám nejméně do další sklizně.
Aranžování už samo o sobě nebude těžké. Samotné dýně jsou estetické a zajímavé. Vypadají hezky samotně položené, nebo i různě naaranžované v košících nebo na tácích, samotné i doplněné čerstvými nebo sušenými květinami, ovocem či šiškami. Většinou se pokládají v košících přede dveře,v truhlících na okna, do hal, do bytů na stůl a podobně. Dáváme však pozor - okrasné dýně můžou začít zespoda nenápadně plesnivět.
Chceme-li mít okrasné dýně na své zahrádce semínka uchováme a usušíme. Nemáme-li možnost, můžeme zakoupit i v zahradnictví. Na konci května můžeme vysadit na polostinném a rozlehlém místě. Výhony dorůstají až čtyř metrů. Dýňe se rády plazí a můžou se plazit i po plotě či keři.