Kdy sklízet kaštany
Kaštany se každoročně sklízejí na přelomu září-říjen . Záleží na klimatických podmínkách. Sbírají se ze země a některé je třeba ještě vyloupnout z pichlavé slupky. Ke sbírání používáme silné rukavice. Ostny slupky/číšky jsou velmi ostré a pichlavé.
Při sběru kaštanů v žádném případě strom neklátíme, jako je to u ořechů. Větve kaštanovníku jsou citlivé a mohlo by dojít k jejich poškození a potom i ke vzniku houbových onemocnění. V tomto případě by to mohlo být i smrtelně nebezpečné.
Často jsou plody napadány plísněmi, které způsobují až černé zabarvení plodu. Proto konzumujeme co nejdříve po sklizni a neuchováváme v domácnosti. V případě, že kaštany kupujeme v obchodě, dbáme na kvalitu kaštanů a případně požádáme prodávajícího o rozkrojení plodu. Při delším skladování kaštanů plody vysychají a velmi tvrdnou. Ztvrdlé plody se nedají požít. Syrové se konzumovat nedají, jsou trpké a hořké. Jedí se až tepelně upravené kaštany. Pro delší skladování je vhodné kaštany uvařit, vyloupat a uskladnit na mrazáku. Po rozmražení jsou opět jak čerstvé.
Rozmražujeme pozvolna při pokojové teplotě.
Při koupi v podzimním a zimním období dbáme dvojnásobně na kvalitu plodu. Při dovážení kaštanů je kvalita špatná. Hodně plesnivějí a černají. Poznáme to po rozkrojení, kdy je dužina až do černa zbarvená. Tuto kvalitu často prodávají i pouliční prodejci.
Co málo kdo z Vás ví je, že kaštany obsahují minimální množství tuků, zatímco velký obsah škrobů, vitamínu, proteinů a spoustu minerálních látek.